Epson EB-PU1006W Projector
Availability: In stock
Availability: In stock
Epson EB-PU1006W Key Features
- LCD Display Technology
- 6000 Lumens Colour Light Output
- 10 Optional Lenses (Click Here)
- WUXGA 1920×1200 Native Resolution
- 20,000 hour lamp life (typical)
- 2,500,000:1 Contrast Ratio
- 15.4kg (34.0lb.)
- Finished in White
- 4K Enhancement Technology
- Native Widescreen
- Lens Shift
- Direct Power On
- PC Free Presentations
- Horizontal & Vertical Keystone Correction
- Direct Power Off
- iOS App Compatible
- Interchangeable Lens System
- Lens-centred Design
- PIN Code Security
- Warrantied for 24/7 use
- High Dynamic Range (HDR) Ready
- Edge Blending
- DICOM Simulation Mode
- Network Control
Epson EB-PU1006W Downloads
- CAD, engineering and precision presentations
- Church Projectors
- Conference rooms (20 - 50 people)
- Conference rooms (50 - 150 people)
- Film Societies and Community Cinema
- Medical Imaging
- PC Free Presentations
Epson EB-PU1006W Specifications
| Categories | HDBaseT Installation HD Interchangeable Lens Lens Shift PC Free LED/Laser HD |
| Manufacturer | Epson (Click for rest of range) |
Epson EB-PU1006W Optical Features |
| System | 3×0.76″ LCD with C2 Fine |
| Resolution | WUXGA (1920×1200) |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Lumens | 6,000 |
| ECO Mode Lumens | 4,200 |
| Colour Light Output | 6000 Lumens |
| Eco Mode CLO | 4200 Lumens |
| Contrast | 2,500,000:1 |
| Lamp | Laser |
| Lamp Life | 20,000hrs. |
| Lens | Click for optional lenses |
| Interchangeable | Yes |
| Lens Shift | Yes, Varies by lens |
| Keystone |
±45° (Vertical) |
| ±30° (Horizontal) | |
Epson EB-PU1006W Compatibility |
| Computer Resolutions | UHD, FHD, WUXGA, UXGA, SXGA, WXGA, HD, XGA, SVGA, VGA, Mac |
| Video Resolutions | 4K, UHD, HD, 720p, PAL, SECAM, NTSC |
Epson EB-PU1006W Connectivity |
| DVI | 1 (HDCP Compliant) |
| HDMI | 1 |
| RGBHV (15-pin HD) | 1 |
| Audio Out | 1 |
| USB | 2 |
| RS-232 | 1 |
| HDBaseT | 1 |
| Network Ready | Yes |
Epson EB-PU1006W General |
| Speakers | No |
| Remote Control | Epson EB-PU1006W only |
| Noise | 30db (28db ECO mode) |
| Dimensions | 545×189×436mm (W×H×D) |
| Weight | 15.40kg |
| Power Supply | AC 100 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz |
| Power Consumption | 367Watts |
| Manufacturers Warranty | 3 years/12,000 hours (whichever first) RTB |
| Light Source Warranty | 3 years/12,000 hours (whichever first) RTB |
Epson EB-PU1006W Package Contents |
Additional Specs |
| Colour Video Processing | 10 Bits |
| Colour Reproduction | Upto 1.07 billion colours |
| Video Colour Modes | Cinema, Dynamic, Natural, Presentation, DICOM SIM, Multi Projection, BT709 |
| Network Protocol | HTTPS, IPv6, SNMP, ESC/VP.net, PJLink |
| Heat Dissipation | 1,247.8 BTU/hour (max) |
| Supported Temperature | Storage -10° C - 60° C |
| Supported Humidity | Operation 20% - 80%, Storage 10% - 90% |