JVC DLA-RS4100E Projector
Availability: 3-5 days
JVC DLA-RS4100E Key Features
  • FREE Delivery on this item
  • D-ILA Display Technology
  • 3000 Lumens Colour Light Output
  • 4K 4096×2160 Native Resolution
  • 20,000 hour lamp life (typical)
  • 100,000:1 Contrast Ratio
  • 25.3kg (55.8lb.)
  • High brightness of 3,000 lm provides vibrant and dynamic images
  • Native Contrast Ratio of 100,000:1 translates to a spectacular Dynamic Contrast Ratio of ∞ :1
  • 2x HDMI (48 Gbps, HDCP 2.3) inputs, supporting 8K60P and 4K120P input signals
  • Auto Tone Mapping function automatically adjusts settings for optimum HDR10 image quality
  • New FILMMAKER MODE™ that faithfully recreates the creator’s intentions.
  • Clear Motion Drive supporting 4K60P (4:4:4) signal improves moving images more than ever
  • Color Management System with 6-axis Matrix
  • Auto-Calibration Function using an optical sensor.
  • Wireless transmission options for 3D viewing
  • Wide zoom range for flexible placement
  • Home Cinema
  • Native Widescreen
  • Lens Shift
  • 12v Trigger
  • Lens-centred Design
  • High Dynamic Range (HDR) Ready
  • 3D Projection Ready
  • Motorised Zoom and Focus
  • Network Control
Links
JVC DLA-RS4100E Downloads
JVC DLA-RS4100E Throw Chart (Click for details)
JVC DLA-RS4100E Specifications
Categories 3D Ready
Home Cinema / Video
Lens Shift
Installation UHD/4K
LED/Laser HD
Manufacturer JVC (Click for rest of range)
JVC DLA-RS4100E Optical Features
System 3 × 0.69″ 4K D-ILA
Resolution 4K (4096×2160)
Aspect Ratio Digital Cinema
Lumens 3,000
Colour Light Output 3000 Lumens
Contrast 100,000:1
Lamp BLU-Escent Laser
Lamp Life 20,000hrs.
Lens 2×Motorised Zoom, Shift and Focus
10 Memories
Interchangeable No
Zoom Range 2x
Throw Ratio 1.35 – 2.75:1
Image Size 60" – 300" diagonal
Throw Distance 1.88 – 12.95m
Throw distance for 100" image 3.03 – 6.18m
Lens Shift Vertical: ±100%
Horizontal: ±43%
JVC DLA-RS4100E Compatibility
Computer Resolutions VGA, SVGA, XGA, WXGA, SXGA, SXGA+, UXGA, WSXGA+
JVC DLA-RS4100E Connectivity
HDMI 2
RGBHV (15-pin HD) 1
USB 1
RS-232 1
Network Ready Yes
12v Trigger Yes
JVC DLA-RS4100E General
Speakers No
Remote Control JVC DLA-RS4100E only
Noise 24db
Dimensions 500×234×528mm (W×H×D)
Weight 25.30kg
Power Supply 100-240V AC; 50-60Hz
Power Consumption 420Watts
Manufacturers Warranty 3 year return to base (1 year professional use)
Light Source Warranty 3 year return to base (1 year professional use)
JVC DLA-RS4100E Package Contents
Accessories Remote Control (RM-MH27)
User Manual
Power Cord
2 × AAA-size batteries
Picture
Dynamic Contrast ∞ : 1
Dynamic Light Power Mode 1 (gentle), Mode 2 (strong), Off
Manual Aperture -15 (stops down) to 0 (opens up)
100% REC 709 Yes
Colour Bit Depth 12 bit
ISFccc Certification Yes
HDR
Standards HDR10, HDR10+
HDR Picture Modes BT.709 / BT.2020 / DCI / HDR
HDMI
Data Rate 48 Gbps
HDCP Version 2.3
UHD Compatibility 8K60P, 4K120p, 4K60P
Input Level Adjustment Auto / Standard (16-235) / Enhanced (0-255) / Super White (16-255)
Colour Space Range Auto/ YCbCr4444 / YCbCr422 / RGB
EDID Modes A and B (older hardware may need to use B settings)
Additional Connections
Trigger out Mini-Jack (3.5mm)
Power DC 12V / 100mA